Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Adım


Hayatımızda hep daha sağlıklı beslenmeyi isteriz ama yine de aramızda bunu başarabilenlerin sayısı oldukça azdır. Marketlere girdiğimizde ister istemez abur cubur, hazır gıda ve benzeri pek de doğal olmayan yiyecekler şatafatlı paketleri ile daima ön planda olur ve beni al beni al diye bağırır. Bu yazımızda tamamen bize değiştiremese de daha sağlıklı beslenmemiz için temel olabilecek 10 adımı sizlerle paylaşacağım.

1. Daha küçük tabaklar kullanın: Büyük tabaklar, büyük porsiyonlar demektir. Büyük tabağa daha az yemek koyarım deseniz bile psikolojik olarak az koydum, az yedim dolayısıyla doymadım diye düşünmeye meyilli olacaksınız. Onun yerine küçük bir tabağı doldurduğunuzda aynı miktarda yiyecek koymanıza rağmen tabak dolu gözüktüğünden yediğinizin karnınızı doyuracağından emin olabilirsiniz.

2. Suya erişiminizi arttırın: Birçok sitede günde ne kadar su içmeniz gerektiği yazar, kiloya göre değişmekle birlikte yaklaşık 2-2,5 lt arasıdır. Çay, kahve, soda vb. içeceklerden harici olarak günlük en az 8-9 bardak su içmeliyiz. Bunun vücudumuza faydaları saymakla bitmez. Burada önemli olan nokta suya ulaşım, su ne kadar gözönünde olursa içme sıklığı o oranda artmaktadır. Basit bir çözüm olarak iş yerinde, okulda veya evde 1,5 lt pet şişelerden sürekli elinizin altında bulundurabileceğiniz bu durum varsa, gün boyunca şişeyi yakınlarınızda tutun ve aklınıza geldikçe içmeye çalışın. Bu sayede gün içerisinde ne kadar içtiğinizi de kontrol altına alabilirsiniz.

3. Daha az alkol ve gazlı içecek tüketimi için kısa şişman bardaklar yerine uzun ince bardaklar kullanın: Bu da beynimizin bize oynadığı oyunlardan biri aslında, aynı boyutta bile olsalar ince uzun bardaklar, kısa şişman bardaklardan daha çok içecek alıyor gibi gelir bizlere. Göz aldanması diye tabir ettiğimiz bu olayı kendi yararımıza kullanmak için alkol veya gazlı içecekleri içerken uzun ince bardakları tercih etmeliyiz.

4. Kullanılan tabaklar yiyecek maddeleri ile farklı renklerde olsun: Olayı şöyle açarsam, kullandığımız tabağın rengi eğer içerisine koyduğumuz yemek ile aynı renkte olursa porsiyonları ayarlarken elimizin ayarı biraz kaçabilir. Koyu mavi veya koyu yeşil tabaklar kullanmak pilav, makarna veya patates gibi yemeklerin tabakta görünümünü sağlar, porsiyonu ayarlamamızı kolaylaştırır. Sebze ve salata faydalı yiyecekler olduğundan tabağın yeşil olması bir sıkıntı yaratmaz.

5. Sağlıklı yiyecekleri gözönünde tutun: Örneğin kapı girişine kase içerisine kuruyemiş veya meyve koyabilirsiniz. Eve aç girdiğinizde veya aceleniz olduğunda çıkarken kapı önünde bulundurduğunuz meyveyi/kuruyemişleri yiyerek sağlıksız beslenmenin bir nebze önüne geçebilirsiniz.

6. Sağlıksız yiyecekleri alüminyum folyo ile sağlıklıları ise streç film ile sarın: Gözden uzak olan gönülden de uzak olur. Dolayısıyla sağlıklı yiyecekleri saklarken buzdolabında daha gözönüne yerleştirin ve streç film kullanın. Sağlıksız diye tabir ettiklerimizi ise alüminyum folyo ile kaplayarak sarın. Bu sınıflandırma sayesinde eliniz bir yiyeceğe uzanırken psikolojik olarak sağlıklı/sağlıksız ayrımı yapacak ve kendinizi daha sağlıklı beslenmeye iteceksiniz.

7. Sağlıklı yiyecekleri daha büyük paketlere, sağlıksızları küçük paketlere yerleştirin: Büyük paketler muftağınızda daha fazla yer kaplayacağından göze daha çok gözükür ve ulaşması daha kolay olur. Küçük paketleri saklaması kolay olur ve sağlıksız yiyecekleri belki de aylarca unutabilirsiniz.

8. Yemekleri tabağın yarısını dolduracak şekilde koyun: Yemeklerinizi tabağın yarısına koyun, diğer yarısına da sebzelerden, salata veya meyvelerden doldurun.

9. Marketlerde alışveriş yaparken sağlıklıları tercih edin: Süpermarketlere gittiğinizde koridorlardan mümkün olduğunca uzak durun, sadece dış sınırlarda dolaşmak emin olun size yetecektir. Birçok büyük markette sağlıklı yiyecekler olarak tabir edilen; meyve, sebze, et, balık ve yumurta dış çeperde bulunur.

10. Bu maddeleri hayatınızın her alanında uygulayın: Farklı alanlarda benzer ipuçlarını uygulayabilirseniz daha sağlıklı ve mutlu bir yaşama sahip olabilirsiniz.

 


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.